show sidebar & content

Proiect fotografic săptămânal – Tema „instabilitate”

Membri ai Clubului Fotografilor Iaşi implicaţi: Nicu Apostu, Constantin Ciobanu, Constantin Ciofu, Cristian Vidraşcu, Doru Nastas şi Eva Androniu.

Când te împiedici pe scări şi până ajungi să prinzi balustrada trăieşti din plin acea stare de instabilitate. Când creşte inflaţia şi leul se devalorizează, instabilitatea nu mai este o poveste. Când vrei să mergi dimineaţa la serviciu şi vezi că afară plouă, ultimul lucru pe care ţi l-ai dorit e acea instabilitate. Pe toţi ne afectează orice stare de instabilitate. Face parte din viaţa noastră de zi cu zi. La două săptămâni după ce am dat această temă, s-a intâmplat să se organizeze în oraşul nostru un festival culinar turcesc. Am avut ocazia să urmăresc pe scenă un derviş rotitor. Credinţa în Alah sau poate că doar credinţa în ceea ce făcea el acolo l-a determinat să risipescă toată instabilitatea care ţi-o dă rotirea pe un singur picior. Credinţa că se poate, m-a făcut să aleg această temă şi să o duc până la capăt. Nu trebuie să fii derviş rotitor ca să controlezi instabilitatea. Ai în jurul tău toate elementele ca să contruieşti o poveste care spună printr-o imagine ce este această stare pe care puţini o dorim. Fotgrafiile colegilor mei sper să spună câte ceva despre ceea ce este instabilitatea. (Nicu Apostu)